10 Soruluk Uzay Testi

24 Kasım 2019 tarihinde Twitter hesabımızdan 10 soruluk bir uzay testi yaptık. Siz de kendinizi denemek isterseniz kağıt kalem alın ve cevaplarınızı not edin, açıklama aşağıda!

Uzay Testi Fotoğrafı

Sonuçlar

Üzülme, hepimiz yıldız tozuyuz. Makalelerimize biraz daha göz gezdirirsen eğer uzayı daha iyi keşfedebilirsin. Öğrenecek çok şey var!

Astronot olmayı düşünebilirsin belki? Uzayı keşfederken her gün bizimle burada buluşup galaksiler arasında gezinebilir ve daha fazla bilgi edinebilirsin!

Zaten bu quizdeki başarınla yeni bilgilere ne kadar aç olduğun ortada.

#1. Hafif bir başlangıç yapalım: Güneş sistemindeki en sıcak gezegen hangisidir?

Bu soruda kafalar biraz karışmış görünüyor.Oy verenlerin I’u Merkür demiş olsa da Güneş sistemindeki en sıcak gezegen Venüs. Merkür’ün yüzey sıcaklığı gündüz 430 santigrat derecelere çıkarken Venüs’ün yüzey sıcaklığı ortalama 462 santigrat dereceyi buluyor. Merkür Güneş’e en yakın gezegen olmasına rağmen Venüs’ün kalın bulut tabakası sera etkisi yaratarak gezegene düşen enerjinin dışarı çıkmasını engelliyor ve böylece Venüs’ün yüzeyi Merkür’den daha sıcak oluyor.

#2. Hangi gezegenin bir günü, bir yılının yaklaşık 2/3’üne eşittir?

Bir Merkür günü 59 dünya günü sürerken 1 Merkür yılı 176 dünya günü sürüyor.

#3. Güneş sisteminden çıkıyoruz: Dünya’ya en yakın yıldız oluşum bölgesi hangisidir?

Açıkçası bu soruyu hazırlarken biz de Avcı Bulutsusu’nu bize en yakın yıldız oluşum bölgesi olarak biliyorduk, ancak araştırma yapınca bize en yakın yıldız oluşum bölgesinin Rho Ophiuchi olduğunu gördük. Avcı Bulutsusu bize 1500 ışık yılı uzaklıkta iken Rho Ophiuchi bulut kompleksi bizden 460 ışık yılı uzaklıkta bulunuyor. Rho Ophiuchi içinde küçük kütleli yıldızlar oluşurken Avcı Bulutsusu’nda dev yıldızlar oluşuyor.

#4. Avcı Takımyıldızında Avcı’nın kemerini oluşturan yıldızların adları nedir?

Maalesef bu soruda çoğunluğun yanıldığını görüyoruz. Betelgöz, Bellatrix ve Rigel Avcı takımyıldızının en ünlü ve en parlak yıldızları olsa da Avcı’nın kemerini Altinak, Alnilam ve Mintaka yıldızları oluşturuyor.

Görsel Telif hakkı: Starry Night Software

 

#5. Güneş ömrünün sonunda neye dönüşecek?

Takipçilerimizin çoğu Güneş’in kaderini biliyor! Güneş, yaklaşık 4.5 milyar yıl sonra şişerek kırmızı dev haline gelecek, sonrasında patlayarak dış katmanlarını uzaya savuracak ve geriye sadece beyaz cüce dediğimiz çekirdeği kalacak. Güneş sisteminin o zaman neye benzeyeceğini merak ediyorsanız gezegenimsi bulutsulara bir göz atabilirsiniz!

#6. Hangisi karanlık maddenin delillerinden biri değildir?

4 şık da neredeyse eşit oranda işaretlenmiş, ancak burada hangisinin karanlık maddeye işaret etmediğini soruyoruz. Kütleçekimsel merceklenme, gökadanın kenarlarındaki yıldızların hızları ve evrenin büyük ölçekteki yapısı kısaca bize orada gördüğümüzden daha fazla, hatta yaklaşık 5 kat daha fazla bir kütle olması gerektiğini söylüyor. Bu bilmediğimiz kütleye de karanlık madde diyoruz. Karanlık enerjinin şimdilik karanlık madde ile bir ilgisi yok gibi görünüyor, gelecekteki keşifler tabiiki bunlar arasında bağlantı varsa ortaya çıkaracaktır ancak karanlık enerji ve karanlık madde fikirlerinin ortaya atılmasının birbirleriyle bağlantısı yok.

#7. Karanlık enerjinin en büyük delili hangisidir?

Bildiğimiz gibi gökadalar bizden ne kadar uzaksa o kadar hızlı uzaklaşıyorlar. Bu durumdan yola çıkarak evrenin genişlediği sonucuna varıyoruz. Ancak uzaktaki gökadaları daha da ayrıntılı incelediğimizde onların hesapladığımızdan çok çok daha hızlı uzaklaştığını görüyoruz. Yani evren genişlemekle kalmıyor, gittikçe daha da hızlı, ivmelenerek genişliyor. Evrene bu ivmeyi veren kuvvete de karanlık enerji diyoruz. Henüz ne olduğunu çözebilmiş değiliz, bu sebeple “karanlık” sıfatını getiriyoruz.

#8. Hangisi yaz üçgenini oluşturan yıldızlardan biri değildir?

Görsel Telif Hakkı: Susan Gies Jensen

Markab yıldızı yaz üçgenine dahil değil, diğer üç yıldız yaz üçgeninin köşelerini oluşturuyor.

#9. Hangisi kış üçgenini oluşturan yıldızlardan değildir?

Görsel Telif Hakkı: John Chumack

#10. Ve son sorumuz başka dünyalardan gelsin: Şimdiye kadar kaç ötegezegen keşfedildi?

Şimdilik C-4099

25 Kasım 2019 tarihi itibariyle varlığı onaylanan 4099 tane ötegezegen keşfedilmiş durumda. NASA’nın Exoplanet Exploration sitesini ziyaret ederseniz her gün güncellenen ötegezegen sayısını görebilirsiniz.

Bitir