Ağustos Ayında Gökyüzü

Bu ay gökyüzünde yılın en etkileyici olaylarından birisi var: Perseid Göktaşı Yağmuru! 12 Ağustos’ta sayıca en yüksek noktaya gelecek göktaşı yağmurunu ışık kirliliği olmayan yerlerde izleyebilirsiniz. Şanslıysanız saatte 60’a varan sayıda göktaşı görebilirsiniz.

ağustos ayında gökyüzü
Telif hakkı: Neale LaSalle

Gelelim gökyüzünün gezginlerineee…

Merkür: Güneş’in batısına geçen gezegeni ayın son on günü içinde gittikçe artan parlaklıkta sabah Güneş doğmadan hemen önce doğu ufkunda görebilirsiniz.

Venüs: Geçen ayki gibi hala gökyüzünün sultanı olan Venüs, akşam Güneş battıktan sonra iki saat kadar batı ufkunda parlaklığıyla nefes kesmeye devam edecek. 14 Ağustos’ta batı ufkunda Ay ile yakın konumda görülecek.

Mars: Güneş battığında doğudan yükselen Mars hala çok parlak, Venüs’ten sonra tabii. Parlaklığı neyse de o kızıllığı yok mu… Neyse, kendilerini 23 Ağustos’ta Ay’a eşlik ederken göreceğiz.

Jüpiter: Gezegenlerin şahı, Büyük Jüpiter’in devri sona ermek üzere. Gökyüzündeki rotasını batıya çevirmiş gezegen gün geçtikçe daha erken batıyor. Artık gece yarısından sonra Jüpiter yok! Yine de Ay 17 Ağustos’ta gezegenin yanına uğramayı ihmal etmiyor.

Satürn: Gökyüzünde konum olarak Mars ile Jüpiter’in arasında görülen sarı şekerimiz Jüpiter’i takip ediyor ve onun da gözlem süresi git gide kısalıyor. 21 Ağustos’ta Ay ile yakın konumda görülecek gezegenimiz gecenin ikinci yarısında batıyor.

Son olarak Ay 4 Ağustos’ta sondördün, 11 Ağustos’ta yeniay, 18 Ağustos’ta ilkdördün, 26 Ağustos’ta dolunay evrelerinde olacak.

Yukarıya bakmayı hatırlamak ve yeni yazılarımızdan haberdar olmak istiyorsanız instagramda https://www.instagram.com/gokorion/ hesabını ya da twitterdaki twitter.com/GokOrionn hesabını takip edebilirsiniz.

Bilimle kalın!

Ayşegül Şen

Kaynak: TUBİTAK 2018 Gök Olayları Yıllığı