Atlas’a Veda

atlas kuyruklu yıldızı
Görüntü telifi: Milen Minev (Bulgarian Inst. of Astronomy and NAO Rozhen), Velimir Popov, Emil Ivanov (Irida Observatory)

Maalesef beklenen oldu ve Atlas kuyruklu yıldızı parçalandı. Geçtiğimiz yılın aralık ayının sonunda keşfedilen kuyruklu yıldız Güneş’e yaklaştıkça parlaklığı sürekli artıyordu, bu yüzden Betelgöz’ün patlamamasının getirdiği hayal kırıklığını kuyruklu yıldız şöleniyle tamir etmek isteyen biz gökyüzü severleri heyecanlandırmıştı. Eğer böyle giderse nisan sonu mayıs başı gibi çıplak gözle görülebilcek seviyeye gelmesi bekleniyordu ancak Güneş’in kütleçekimi devreye girdi ve Atlas Kuyruklu Yıldızı ‘nı acımasızca parçaladı, bizi de muzazzam bir gök olayından daha mahrum bıraktı. Ancak yine de farklı ve güzel şeylere ihtiyacımız olduğu bu dönemde Atlas’ın parçalanması sizi çok da üzmesin. Bu olay ne nadir ne de beklenmedik. Güneş sistemimiz kuyruklu yıldızlarla ve meteorlarla dolu, bunlardan birinin sessiz sedasız gelip bizi neşelendirmesi ihtimali her zaman var.

Peki bu fotoğrafta ne görüyoruz? Burada kuyruklu yıldızın çekirdeğinin parçalara ayrıldığını görüyoruz. Fotoğraftaki uzun çizgiler ise arkaplandaki yıldızlar, görüntüyü çeken teleskop bu kez yıldızlar yerine Atlas’a sabitlenmiş. Atlas’ın yörüngesi C/1844 Y1 adlı başka bir kuyruklu yıldızın yörüngesine çok benziyor, bu da gökbilimcilerin aklına belki de bu ikisinin yıllar yıllar önce Güneş’e yaklaşma cesaretini göstermiş daha büyük bir kuyruklu yıldızın parçaları olabileceği ihtimalini getiriyor.

Açıklama: Ayşegül Şen
Kaynak: apod.nasa.gov

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir