Avcı Bölgesi

Avcı’ya bu denli hayran olmamızın bir nedeni var! Avcı (Orion) Takımyıldızı, gökbilimciler için bir sürü derin uzay cisminin bulunduğu, inceleyecek bulutsuların bitip tükenmediği muazzam bir laboratuvardır. Detaylara geçmeden önce, bu inanılmaz ayrıntılı görüntünün nasıl elde edildiğini anlatalım: 2013 ve 2014 yıllarında, 1400 pozdan oluşan görüntü toplamda 212 saatlik bir pozlamanın ve üstüne bir yıllık işleme sürecinin bir ürünü.

İkinci görüntüde, bulutsuların ve yıldızların adlarını görüyorsunuz. İlk dikkat çeken şey Avcı’nın gövdesini saran Barnard İlmeği(Barnard’s Loop). Avcının başının olduğu kısımda da kocaman bir bulutsu var: Lambda Orionis. Parlak turuncu yıldızı zaten biliyoruz, umutsuzca patlamasını beklediğimiz kırmızı dev Betelgöz. Daha aşağılarda, Avcı’nın kemerinin bulunduğu yerde Alev Bulutsusu(Flame Nebula) ve Atbaşı Bulutsusu(Horsehead Nebula) bulunuyor. Kemerin altında, çıplak gözle bile görebildiğimiz, bize en yakın bulutsulardan olan ünlü Avcı Bulutsusu yer alıyor. Sağ aşağıda Cadı Başı Bulutsusunu(Witch Head Nebula) ve sol yukarıda güzeller güzeli Rozet Bulutsusu(Rozette Nebula) ve Tilki Kürkü Bulutsusunu(Fox Fur Nebula) görüyoruz.

avcı takım yıldızı şeması
Görüntü telif hakkı: Stanislav Volskiy, Rollover Annotation: Judy Schmidt

Bu muhteşem görüntüdeki her bir gökcisminin özelliklerini buraya sığdıramayacağımız için, adımıza yaraşır bir şekilde, Avcı bölgesini detaylı ele aldığımız yazımızı birkaç gün sonra paylaşacağız. Bu arada siz de, bulunduğunuz yerde hava açıksa kış sona ermeden Avcı’ya bakabilirsiniz. İyi gözlemler!

Açıklama: Ayşegül Şen
Kaynak: apod.nasa.gov

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir