Ekim Ayında Gökyüzü

Soğuk havanın kendini iyiden iyiye hissettirdiği bu ayda gökyüzü de artık kış günlerine dönmüş durumda. Yaz takımyıldızlarını ancak Güneş battıktan sonra kısa sürelerde görebiliyoruz, doğudan yükselen kış takımyıldızları ise tüm heybetleriyle buradayız diyorlar. Bakalım gezegenler neredeymiş.

Merkür: Lafı uzatmayalım, bu ay onu görebilmek falzasıyla zor.

Venüs: Bu ay Venüs’e ufak bir veda ediyoruz. Akşam Yıldızı olarak görevini tamamlayan Venüs, önümüzdeki ay Sabah Yıldızı olarak Güneş doğmadan önce gökyüzünde yerini alacak.

Hilal evresindeki Venüs. Telif hakkı: Radu-Mihai Anghel

Mars: Gün batarken güneydoğuda yükselmiş olan gezegen gece yarısı batacak ve gün geçtikçe parlaklığı azalacak. 18 Ekim’de Ay ile yakın görünümde olacaklar.

Jupiter: Gözlem süresi fazlasıyla kısalan Jüpiter’i batı ufkunda Güneş battıktan hemen sonra görebilirsiniz, acele edin! 11 Ekim’de yanında Ay da olacak.

Satürn: Satürn de veda etmeye yaklaştığımız gezegenlerden. Onu ay boyunca batı tarafında yaklaşık üç saat kadar görebilirsiniz. 14 Ekim’de Ay ile yakınlaşacak.

Ay, 2 Ekim’de sondördün, 9 Ekim’de yeniay, 16 Ekim’de ilkdördün, 24 Ekim’de dolunay evrelerinde olacak.

Son birkaç ay çıplak gözle görülebilen gezegenlerin nerdeyse hepsinin aynı anda gökyüzünde olduğuna şahit olduk. Artık onlar için Güneş’in diğer tarafına geçme zamanı. Amatör gözlemciler için çok parlak geçen Ağustos ve Eylül aylarından sonra Ekim ayındaki durgunluk biraz üzse de birkaç ay içinde hepsinin bu kez sabahın erken saatlerinde doğudan yükselmeye başladıklarına tanık olmak heyecan verici olacak.

Son olarak, bu ay bir de göktaşı yağmurumuz var. 20-21 Ekim tarihlerinde gerçekleşecek Avcı göktaşı yağmurunda saatte 20 civarı göktaşı göreceğiz. Aylık gökyüzü yazılarını yazmadaki temel amacımız şehir içinde yaşayan insanların da tüm ışık kirliliğine rağmen gökyüzüne bakabileceklerinin farkına varmalarını sağlamak olduğu için açık konuşacağız; eğer şehir içinde yaşıyorsanız bu göktaşı yağmurundan pek bir şey beklemeyin.

Onlar akşam gökyüzünü terketmeden önce gezegenlerin keyfini çıkarın!

Herkese açık ve bol yıldızlı geceler dileriz.

Yukarıya bakmayı hatırlamak ve yeni yazılarımızdan haberdar olmak istiyorsanız instagramda https://www.instagram.com/gokorion/ hesabını ya da twitterdaki twitter.com/GokOrionn hesabını takip edebilirsiniz.

Bilimle kalın!

Ayşegül Şen

Kaynak: TUBİTAK 2018 Gök Olayları Yıllığı