Eylül Ayında Gökyüzü

Sonbahara girdiğimiz bu ayda, gökyüzü yavaş yavaş kendini kışa hazırlıyor. Kuğu, Lir, Kartal, Herkül gibi yaz takımyıldızlarının gözlem süresi kısalırken, sabahın erken saatlerinde Avcı, Büyük Köpek, İkizler, Boğa, Arabacı gibi kış takımyıldızları doğu ufkunda yükselmeye devam ediyor. Gezegenlerin neredeyse hepsi geçen ay gözlem için çok uygun konumda bulunmalarına rağmen bu ay hakimiyetleri azalmaya başlıyor.
Her birini tek tek inceleyelim:

eylül ayında gökyüzü
Telif hakkı: pexels.com

Merkür: Eylül’ün ilk haftası Güneş doğmadan önce doğu ufkunda görülebilecek. Sonrasında yüksekliği azalacak olan gezegen ayın sonuna doğru Güneş’in doğu tarafına geçecek.

Venüs: Akşam yıldızı da denilen Venüs’ün gözlem süresi gitgide kısalsa da kendisi gökyüzünde Ay’dan sonraki en parlak gökcismi. 2 Eylül akşamı batı ufkunda Başak Takımyıldızının en parlak üyesi Spika ile yakın görünümde olacak. 12 Eylül’de ise gezegene Ay eşlik edecek.

Mars: Gezegeni bu ay güney yönünde rahatlıkla görebilirsiniz. Geçen ayki kadar olmasa da hala parlak ve kızıl görünüyor. Gözlem süresi gitgide kısalıyor, ay sonunda gece yarısından bir saat sonra civarında batıyor. 19 Eylül’de Ay ile yakın görünümde olacak.

Jüpiter: Gökyüzünde Jüpiter’in devri şimdilik sona yaklaşsa da hala Venüs’ten sonra gökyüzündeki en parlak 4. cisim. Parlaklığı da gözlem süresi de azalmış olan gezegenimizi güneybatı-batı dolaylarında görebilirsiniz. Ay sonunda gezegen Güneş battıktan iki- iki buçuk saat sonra batıyor. 14 Eylül’de Ay ile yakın görünümde olacak.

Satürn: Bu ay gece yarısı civarı batacak olan Satürn de gökyüzünü terk etmeye hazırlanıyor. Gözlem süresiyle birlikte parlaklığı da gitgide azalan gezegen 17 Eylül’de Ay ile buluşacak.

Ay 3 Eylül’de sondördün, 9 Eylül’de yeniay, 17 Eylül’de ilkdördün, 25 Eylül’de dolunay evrelerinde olacak.

Herkese açık ve bol yıldızlı geceler dileriz.

Yukarıya bakmayı hatırlamak ve yeni yazılarımızdan haberdar olmak istiyorsanız instagramda https://www.instagram.com/gokorion/ hesabını ya da twitterdaki twitter.com/GokOrionn hesabını takip edebilirsiniz.

Bilimle kalın!

Ayşegül Şen

Kaynak: TUBİTAK 2018 Gök Olayları Yıllığı