Gökyüzündeki Şu Çok Parlak Yıldız

NOT: Bu yazının üzerinden fazla süre geçti ve gökyüzü değişti. Bu sebeple bu yazı geçerliliğini yitirmiş bulunmaktadır. Gördüğünüz parlak yıldız ın ne olduğunu bulmak için bu yazıdaki genel bilgilerden ve aylık gökyüzü yazılarımızdan faydalanabilirsiniz.

Malum bu aralar gökyüzü pek bir zengin, parlak yıldızlar ve gezegenlerle dolu. Gördüğünüz yıldızın ne olduğunu anlamak için ufak bir rehber olacak bu yazımız. Yalnız hatırlatmakta fayda var: buraya yazılanlar her zaman böyle diye bir şey yok. Biliyorsunuz ki yıldızlar mevsime göre değişir, gezegenlerin ise apayrı bir periyotu vardır.

Diyelim ki şu günlerde gökyüzünde çok parlak bir yıldız gördünüz ve ne olduğunu öğrenmek istiyorsunuz. Diğerlerinden ayırt edilecek kadar çok parlaksa birkaç ihtimal var, şimdi bu ihtimalleri ele alalım.

Gördüğünüz şey kırmızımsı renkteyse çok büyük ihtimalle Mars ya da Antares yıldızıdır. Belki de Avcı Takımyıldızındaki Betelgöz olabilir diye düşünebilirsiniz ancak Avcı bir kış Takımyıldızıdır, bu aylarda gökyüzünde bulunmaz. Antares’in bulunduğu Akrep Takımyıldızı bu aralar güney yönünde bulunur. Eğer o yıldızın batısında yelpaze gibi duran 3 yıldızı da görürseniz o gördüğünüz parlak ve kırmızı yıldız Antares’tir.

akrep takımyıldızı, parlak yıldız
Akrep takımyıldızı. Telif hakkı: Stellarium

Eğer bu yıldızın Antares olmadığından eminseniz ve şu sıralar gece yarısından sonra doğu tarafında görüyorsanız o zaman bu cisim Mars’tır. Mars Antares’in daha doğusunda bulunur, yani aslında böyle parlak ve kırmızı iki yıldız görüyorsanız, daha doğuda ve daha parlak olan Mars, diğeri Antares’tir.

Eğer gördüğünüz yıldız çok parlak ama kırmızı değilse ve akşam Güneş battıktan hemen sonra batıda bulunuyorsa bu Venüs’tür. Venüs gökyüzünde Ay’dan sonraki en parlak cisimdir.

Eğer bu kırmızı olmayan çok parlak yıldızı akşam güneş battıktan sonra güney yönünde, gecenin ilerleyen saatlerinde ise batı tarafında görüyorsanız bu dev gezegenimiz Jüpiter’dir. Jüpiter gece yarısından kısa bir süre sonra batar. Yani sabahın erken saatlerinde gördüyseniz bu Jüpiter olamaz.

Bir başka parlak beyaz yıldız ise Arkturus’tur. Eğer Büyük Kepçe’nin kulpunu oluşturan yıldızları takip ederseniz Arkturus’a ulaşırsınız.

çoban takımyıldızı
Çoban takımyıldızı. Telif hakkı: Stellarium

“Hayır, benim gördüğüm bunlardan biri değildi, çok parlaktı ve gökyüzünde bir uçtan diğer uca kadar birkaç dakika içinde geçip gözden kayboldu.” diyorsanız eğer, bir yapay uydu gördünüz demektir. Bu uydulardan en ünlüsü ve en parlak olanı Uluslararası Uzay İstasyonu’dur. Hangi uydu olduğundan emin olmak ve uydu geçişlerini takip etmek istiyorsanız “ISS Detector” adlı uygulamayı indirebilirsiniz. Eğer bir gökyüzü haritası istiyorsanız Stellarium, SkyView, StarChart, SkyMap gibi uygulamalar işinize yarayacaktır.

Yukarıya bakmayı hatırlamak ve yeni yazılarımızdan haberdar olmak istiyorsanız instagramda https://www.instagram.com/gokorion/ hesabını ya da twitterdaki twitter.com/GokOrionn hesabını takip edebilirsiniz.

Bilimle kalın!

Ayşegül Şen