Hakkımızda

Biz Kimiz?

GökOrion platformunun kurucusu Ayşegül Şen, Ortadoğu Teknik Üniversitesinde Bilgisayar Mühendisliği ve Fizik bölümlerinde çift ana dal yapmaktadır.  Bilimle iç içe olmak en büyük motivasyon kaynağıdır. 

LinkedIn hesabı için burayı,

Twitter hesabı için burayı tıklayın.

Amaçlarımız

 - Bilimi ve eleştirel düşünceyi anlatmak,

 - Bilimsel yazılarda kaynak kullanmanın önemine ve zorunluluğuna dikkat çekmek,

 - Sözde bilimle mücadele etmek ve

 - Malzemesini doğanın kendisinden alan bilimin, insanların hayal ürünü olan sözde bilim ve komplo teorilerinden kat be kat daha ilginç olduğunu toplumun fark etmesini sağlamak

Katkıda Bulunanlar

Sitemizi hazırlarken bize yardımcı olan ve GökOrion'un oluşumunun her aşamasında her türlü desteği veren Miraç Akif Merttürk'e teşekkür ediyoruz.

LinkedIn hesabı için burayı tıklayın.

İçeriğimizi Nasıl Hazırlıyoruz?

GökOrion  olarak bir yılı aşkın süredir Instagram, Twitter ve Facebook’ta bilim  ve astronomi içerikli paylaşımlar yapıyoruz. Bu platformu kurmaktaki  temel amacımız insanlara astronomiyi sevdirmek ve doğru bilgiye  ulaşmalarını sağlamak. İçinde yaşadığımız zamanda, herkesin internete  erişiminin olması nedeniyle teoride insanların doğru bilgiye kolayca  ulaşması gerekirken durum gerçekte hiç de öyle değil. İnternet dediğimiz  kara deliğe herkesin erişme ve doğru ya da yanlış kafasına göre bir  şeyler yazma imkanı var. Bu sebeple sorgulamayı ve düşünmeyi  öğrenmedikçe internette doğru bilgiye ulaşmak neredeyse imkansız. Durum  buyken bizim yazdıklarımız ne kadar doğru? Bundan ne kadar emin  olabilirsiniz? Bizim yazdıklarımıza neden güvenesiniz? Eh, biz her türlü  paylaşımımızı hazırlarken nelere dikkat ediyoruz yazalım, siz de ona  göre karar verebilirsiniz.  


1)  Kaynak gösteriyoruz. Biz çoğu zaman kendi fikirlerimizi değil bilimsel  verileri paylaşıyoruz. Kendi hayatlarımızda da bilim yaptığımız için,  bilimsel verilerin ne zorluklarla ortaya çıktığını biliyoruz. Bu yüzden  bu bilginin kaynağını vererek emeği geçen herkese hakkını vermeye  çalışıyoruz. Ayrıca, kaynak gösterdiğimizde o bilgiyi bizim  uydurmadığımızı, güvenilir bir kaynaktan aldığımızı söylemiş oluyoruz.  Böylelikle eğer konu hakkında daha fazla araştırmak istiyorsanız o  kaynağa gidip kendiniz görebiliyorsunuz. Size tavsiyemiz, altında  kaynağı olmayan hiçbir bilimsel paylaşımı, nereden geldiği belli olmayan  hiçbir bilgiyi doğru kabul etmemeniz. Çünkü eğer kaynağa dikkat  etmezseniz sahte bilimin tuzağına düşebilir, başkalarının fikirlerini  gerçek bilimsel veri sanabilir, kolayca manipüle edilebilir,  kandırılabilirsiniz. Kandırılmak istemiyorsanız, sadece verdiği  bilgilerin kaynağını da verebilen sosyal medya hesaplarını takip  etmelisiniz. Güvenilir sosyal medya hesaplarını tespit etmek için çok  etkili bir yöntem var. Örneğin Instagram’da  bilimsel bir paylaşıma denk  geldiniz ancak kaynak verilmemiş. Yorum yazarak bilginin nereden  alındığını sorabilirsiniz. Burada iki ihtimal var, admin ya size cevap  olarak kaynağı yazacak ya da engel yiyeceksiniz, bu kadar basit. Eğer  bunu gördüğümüz her paylaşıma uygularsak ve yeterince çok kişi olursak,  birilerinin dikkatini bu konuya çekmeyi başarabiliriz.


2)  Kullandığımız fotoğrafların sahiplerini belirtiyoruz. Çünkü emek  hırsızı değiliz. Paylaştığımız her bir fotoğrafın büyük bir çabanın  ürünü olduğunu biliyoruz. Astrofotoğrafçılık hakkında birazcık bilgisi  olan herkes bu dediğimizi anlayacaktır. Astrofotoğrafçılık bir tarafa,  herhangi birinin telefonuyla çektiği bir fotoğrafı bile sahibini  belirtmeden paylaşmıyoruz. Herhangi bir tabloyu, grafiği, çizimi  kendimiz yapmadıysak mutlaka ama mutlaka nereden ve kimden aldığımızı  yazıyoruz. Telif hakkı dediğimiz olgu, kişinin ürettiği bir ürünü ya da  fikri koruma altına alır. Biz de bu koruma kapsamında davranmaya özen  gösteriyoruz. Yukarıdaki örnekte olduğu gibi, paylaştığı muhteşem  gökyüzü fotoğraflarının kim tarafından çekildiğini belirtmeden paylaşan  onlarca sosyal medya hesabını tespit edip bu konuda baskı yapmak, birçok  hesaptan engel yemenizin yanısıra toplumun bu konudaki hassasiyetini  arttıracaktır.


3) Kaynağını belirtmeden paylaşım yapmıyoruz. (1. maddeye bakınız.)


4)  Paylaşımlarımızın bir amacı olmasına özen gösteriyoruz. Örneğin  muhteşem bir fotoğrafı alıp, sadece telif hakkını yazarak ‘ah ne kadar  da muazzam bir fotoğraf’ diyip geçmiyoruz. Eğer insanlar sadece güzel  gökyüzü fotoğrafları görmek istiyorlarsa bunu pekala Google’a ‘gökyüzü’  yazıp görsellere bakarak da yapabilirler, bizi takip etmelerine gerek  yok. Biz, bir şeyler öğrenmek isteyen kitleyi hedef alıyoruz. Özellikle  de ilkokul ve lisedeki gençlerin merakını uyandırıp ülkemizin geleceğine  bilim konusunda az da olsa katkımız olsun istiyoruz. Bu fotoğraf nasıl,  hangi teleskopla çekildi? Böyle bir fotoğraf gördüğümüzde ne gibi  çıkarımlar yapabiliriz? Astronomlar burada ne görüyor ve bunun önemi ne?  Bu soruları yapabildiğimiz kadar cevaplamak, sonrasında da insanları  meraklandırıp düşündürmek, daha fazla araştırma yapmak için bir  başlangıç noktası vermek istiyoruz.


5) Her paylaşımda kaynak gösteriyoruz. (1. maddeye bakınız.)

6)  Yazılarımızın açık ve anlaşılır olmasına özen gösteriyoruz. Tuhaf,  karmaşık ve anlaşılmaz cümleler yazmanın daha bilimsel olmadığının  farkındayız. Ayrıca bu tutum insanları bilimin anlaşılmaz olduğu  yanılgısına düşürüyor. Bilim, çaba gösteren ve anlamak isteyen herkesin  kolaylıkla anlayabileceği bilgiler bütünüdür. Onu karmaşıklaştırdıkça  toplumdan uzaklaştırıyoruz ve bu bizim amaçlarımızla tamamen ters  düşüyor.

7) Yazdıklarımızın güvenilir olması için bilgileri nereden aldığımızı açıkça yazıyoruz. (1. maddeye bakınız.)


8)  Bilimin her türlü alanıyla ilgili değil, sadece fizik ve astronomi ile  ilgili paylaşım yapıyoruz. Çünkü aldığımız üniversite eğitimi,  araştırmaya verdiğimiz emek, uğruna yıllar boyu dirsek çürüttüğümüz ve  çürütmeye de devam edeceğimiz uzmanlık alanımız fizik ve astronomi(biraz  da bilgisayar bilimi). İleride ekibimize başka dallarda uzman birileri  katılırsa o konularda da paylaşım yapabiliriz, ama şimdilik sadece  bildiğimiz konularda ahkam keseceğiz ve bilmediğimize ‘bilmiyorum’  diyerek haddimizi bileceğiz.

Umarız  tüm bunları okuduktan sonra neden her gün paylaşım yapamadığımızı ve  neden daha sık uzun makale yazamadığımızı mazur görür, özürlerimizi  kabul edersiniz. Artık sosyal medyada ve internet sitelerinde gördüğünüz  bilimsel paylaşımları hangi süzgeçlerden geçireceğinizi biliyorsunuz.  Bir hatamız, eksiğimiz varsa bizi de uyarmaktan çekinmeyin!


Bilimle  kalın!