Messier 3 – Küresel Yıldız Kümesi

Messier 3 Küresel Yıldız Kümesi
M3 Küresel Yıldız Kümesi

Kümenin uzaydaki konumu Samanyolu diskinin içinde değil, daha yukarıdadır. Bu yüzden bulunduğu doğrultu yıldız ve toz bakımından temizdir diyebiliriz. Bu durumun sağladığı gözlem kolaylığı ve içerdiği 274 değişken yıldız Messier 3 (M3)’ü üzerinde en çok çalışılan yıldız kümesi yapmıştır. Değişken yıldızlar sayesinde hesaplanan uzaklığı 34.000 ışık yılıdır. Ayrıca küme saniyede 147,6 kilometrelik bir hızla bize yaklaşmaktadır.

M3’te yaklaşık olarak 500.000’in üzerinde yıldız bulunuyor. Kümenin toplam kütlesi Güneş’in kütlesinin 450.000 katı kadar ve ışıma gücü Güneş’in 300.000 katı. Yaşının ise 8 ile 11.4 milyar yıl olduğu tahmin ediliyor. Büyüklüğüne bakacak olursak, küme toplamda 180 ışık yılı genişliğinde, ancak yıldızların çok yoğun olduğu merkez bölgesi sadece 11 ışık yılı genişliğinde.

Messier 3 'ün gökyüzündeki konumu
M3’ün gökyüzündeki konumu. Görsel Stellarium adlı programdan alınmıştır.

M3’ü gözlemlemek için yılın en iyi zamanı Mayıs ayıdır ve bu yazıyı yine Mayıs ayında yazıyor olmam tamamen bir tesadüftür. Üstelik hemen şimdi dürbünümü alıp gökyüzünde M3’ü bulup gözlemleme isteğim ve havanın tamamen bulutlu olması da gökbilimcilerin sık sık başına gelen en derin yaralardan biridir. Eğer hava bulutsuz olsaydı, görünür parlaklığı 6,2 olan M3’ü bulabilmek için gökyüzünde önce Büyük Ayı’yı bulacaktım. Sonra kepçenin kulpunu takip edip parlak yıldız Arkturus’a ulaşacaktım. Daha sonra ise Av Köpekleri takımyıldızının en parlak yıldızını bulup Arkturus’la arasındaki hayali çizginin tam ortasına bakacaktım. Ama maalesef yapamıyorum. Çok üzgünüm.

Yukarıya bakmayı hatırlamak ve yeni yazılarımızdan haberdar olmak istiyorsanız instagramda https://www.instagram.com/gokorion/ hesabını ya da twitterdaki twitter.com/GokOrionn hesabını takip edebilirsiniz.

Bilimle kalın!

Ayşegül Şen

Kaynaklar ve ileri okuma: